Zdrowie i Uroda

6 rzeczy jakie mówią o tobie paznokcie

Fot. Pixabay
 

Paznokcie informują o problemach ze zdrowiem.

Ładnie zadbane i zdrowe paznokcie wyglądają bardzo efektownie. Jednakże domowe prace, problemy ze zdrowiem lub niedobory różnych składników odżywczych mogą prowadzić do osłabienia i chorób paznokci. Na szczęście Twoje ciało ma dryg do powiadomienia, kiedy coś poszło na opak, a Twoje paznokcie nie są wyjątkiem. Ich kształt, faktura, kolor i ogólny stan płytki są wskazówką na to, co się dzieje z Twoim zdrowiem. Dlatego powinniśmy bacznie zawracać na nie uwagę, bo każda zmiana informuje o nieprawidłowym funkcjonowaniu organizmu.

Oto 6 rzeczy o których najczęściej informuje Cię wygląd Twoich paznokci.

paznokcie-1
Fot. Pixabay

1. Bruzdy podłużne

Ten problem zwykle dotyka osoby dojrzałe po 40 roku życia. Chory paznokieć wygląda nieestetycznie, płytka jest nierówna i cała w prążkach. Ten problem najczęściej dotyka osób z zaburzeniami w układzie trawiennym i w przypadku chorób reumatycznych. Ale równie dobrze mogło dojść do niegroźnego uszkodzenia korzeni paznokcia lub zaburzeń ukrwienia.

Co robić? Zastosować dietę bogatą w błonnik, bardzo często nawilżać dłonie i paznokcie. Podczas wszelkich prać domowych używać gumowych rękawic. Jeśli mimo pielęgnacji, płytka paznokcia nadal będzie pokryta bruzdami, zgłoś się do lekarza dermatologa.

2. Bruzdy poprzeczne

Poziome rowki na paznokciach to najczęstsza oznaka niedoboru witamin, chorób układu krążenia, przebytych ostatnio chorób, przewlekłych stanów zapalnych i schorzeń ogólnoustrojowych, a także cukrzycy.

Co robić? Poza tradycyjną pielęgnacją dłoni i paznokci najlepiej jak najszybciej udać się po konsultacje do lekarza.

3. Łamliwość paznokci

Najczęstszą przyczyną kruchych, łamliwych paznokci jest pozbycie się ich naturalnego tłuszczu poprzez bezpośredni kontakt z detergentami, acetonowym zmywaczem do paznokci oraz częste moczenie i suszenie rąk. Kruche paznokcie mogą mięć związek z wiekiem lub niewłaściwą, ubogą dietą, która powoduje również ich osłabienie i zmniejsza się twardość paznokcia.

Co robić? Przede wszystkim na jakiś czas zrobić przerwę w manicure, pozwolić paznokciom pooddychać. Ponadto wzbogacić dietę w witaminy z grupy B i E, a także zadbać odpowiednio o paznokcie. Podstawa to nawilżanie może być oliwą z oliwek lub dobry krem. Dodatkowo odżywka wzmacniająca do paznokci i stosowanie rękawic ochronne w takcie różnego rodzaju prac. Jeśli jednak mimo odpowiedniej diety i pielęgnacji stan paznokci nie ulegnie poprawie, warto wybrać się do lekarza.

4. Białe plamki

Białe plamy to najczęściej wynik drobnych uszkodzeń mechanicznych, zbyt mocnego wycinania skórek, zaburzeń hormonalnych lub niedoboru wapnia.

Co robić? Pielęgnuj paznokcie wcierając raz dziennie oliwę z oliwy, dodatkowo po każdym myciu rąk stosuj krem. Gdy paznokcie odrosną skróć je i wykonaj staranny manicure.

5. Paznokcie łyżeczkowate

Mówimy o nich w takich przypadkach, kiedy płytki paznokciowe stają się wypukłe w swojej środkowej części. Przypominają swoim kształtem łyżkę. Przyczyną ich powstania może być niedobór żelaza, a w niektórych przypadkach, paznokcie „łyżki” mogą być objawem choroby serca lub niedoczynności tarczycy.

Co robić? Konieczna jest wizyta u lekarza by zrobić odpowiednie badanie krwi aby dowiedzieć się w jakim stopniu występuje niedobór. W niektórych przypadkach może być przepisany suplement diety w postaci żelaza. Być może będzie konieczne badanie tarczycy aby rozwiązać problem z paznokciami.

6. Przebarwione, żółte paznokcie

Najczęściej jest to oznaka grzybicy, łuszczycy lub plam nikotynowych. Przebarwienie może także powodować częste malowanie paznokci. Lakier wnika w płytkę paznokciową i pozostawia plamy niemożliwe do usunięcia za pomocą zmywacza.

Co robić? W aptekach i drogeriach dostępne są preparaty usuwające przebarwienia powstałe na skutek zgrubienia płytki lub palenia papierosów. Regularne stosowanie tych środków pozwala uniknąć zżółknienia paznokcia. Warto stosować odżywczy podkład pod lakiery do paznokci. Ponadto jeśli zauważysz zmiany paznokci skonsultuj się z lekarzem.

Jak dbać o paznokcie?

Wystarczy pamiętać o spożywaniu istotnych dla organizmu składników odżywczych i używaniu łagodnych dla paznokci kosmetyków, które wzmacniają płytkę, a także chronić je używając rękawic podczas prac.

Natłuszczająco i odżywczo zadziała zabieg z użyciem parafiny. Należy ją rozpuścić, a gdy lekko przestygnie, zamoczyć w niej palce, po czym na 15 minut owinąć folią spożywczą.

Wspaniale odżywi paznokcie i zmiękczy skórkę oliwa z oliwy.W połaczeniu z sokiem z cytryny także rozjaśni i utwardzi płytkę. Wystarczy nieco podgrzać oliwę i dodać 1 łyżeczkę soku z cytryny. Następnie moczyć w niej paznokcie przez kilka minut, każdego dnia dla uzyskania lepszych efektów. Zamiennie za oliwę można zastosować olejek rycynowy.

Warto poświęcić paznokciom kilka chwil. Bo nic tak pięknie nie wygląda jak zadbane dłonie i wypielęgnowane paznokcie, zarówno u kobiety, jak i mężczyzny.

 

Share Button
loading...

Betty

Betty - miłośniczka kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Komentarze

tu wpisz komentarz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Boże Narodzenie

O mnie

align="left" Betty - miłośniczka kultury, kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Zobacz także:

loading...

Reklama

Współpracuje

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl