Dbaj o kręgosłup, póki nie boli!
Kręgosłup to klucz do zdrowia. To właśnie dzięki niemu poruszamy się i trzymamy się w pionie. Kręgosłup chroni rdzeń kręgowy, jego przerwanie może skutkować paraliżem, a nawet śmiercią.
Zdrowy kręgosłup trzyma całe nasze ciało. Musi być sztywny, by utrzymać górną połowę ciała i dostatecznie elastyczny, abyśmy mogli poruszać się, biegać, chodzić czy skakać. Dopiero kiedy sztywnieje, albo boli przypominamy sobie o jego istnieniu. Zwykle w takich sytuacjach sięgamy po środki uśmierzające ból, a to najgorsze co możemy zrobić.
Na bóle kręgosłupa pracujemy całe życie. Pierwsze grzechy popełniamy już wobec naszych pociech. Wyjmujemy niemowlęta zbyt często z łóżeczka i nosimy, starsze dzieci wozimy w wózkach na siedząco, bez podparcia głowy. Na kondycję naszego kręgosłupa maja wpływ codzienne czynności: to w jaki sposób siedzimy, jak dźwigamy zakupy, a nawet jak śpimy. Tym czasem kręgosłup potrzebuje ruchu jak my powietrza, a ryba wody. My zaś, po ośmiu godzinach pracy przy biurku czujemy się zmęczeni, zamiast odrobiny stretchingu odpoczywamy siedząc np. przed telewizorem. Kręgosłup protestuje bólem, więc poruszamy się jeszcze mniej i tym samym zataczamy błędne koło.
Ludzie, którzy trzymają pion, mają nie tylko ładną sylwetkę, ale mniej męczą się, bo nie przeciążają nadmiernie kręgosłupa. Kiedy człowiek się garbi, boleśnie napinają się mięśnie barkowe. Wypięty brzuch do przodu przesuwa kręgi lędźwiowe i dokuczają bóle krzyża. Nie ćwiczony kręgosłup powoduje silniejsze bóle i stany zapalne mięśni przykręgosłupowych, a przecież jego kondycja w 99% zależy od nas samych.

Jak dbać o kręgosłup? – Dekalog zdrowego kręgosłupa:
- Spij na twardym łóżku. Bez nierówności. Najzdrowiej jest na wznak i bez poduszki, ewentualnie na małym jaśku. Jeśli śpisz na boku, dobra jest poduszka ortopedyczna, bo podpiera głowę i szyję, wyrównując kręgosłup. Jeśli masz problemy z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa, podłóż tam wałeczek.
- Nigdy nie wyskakuj z łóżka gwałtownie. Po przebudzeniu najpierw porozciągaj się na leżąco niczym kocur.
- Pracując na siedząco, nie pochylaj się zbytnio nad biurkiem. Utrzymuj prawidłową sylwetkę przy biurku. Siedząc na krześle, stopy oprzyj na podłodze, kolana muszą być powyżej brzegu krzesła. Oparcie ma sięgać dolnej części odcinka piersiowego kręgosłupa. Koniecznie rób co godzinę chwilę przerwy na gimnastykę.
- Naucz odpoczywać się w ruchu. Gdy to możliwe na świeżym powietrzu. Relaksuj się tylko w pozycji leżącej na wznak, wówczas kręgosłup jest najlepiej odciążony.
- Podczas dalekiej jazdy autem, rób przerwy. Rozciągaj kości. Prawidłowa pozycja to plecy w pionie, głowa oparta o zagłówek. Pośladki tuż przy samym siedzeniu, na wysokości wygięcia lędźwiowego włóż jasiek.
- Gdy podnosisz ciężar z podłogi, zawsze ugnij nogi w kolanach, kucając. Zaś wstając, napnij mocno mięśnie brzucha, zrób wdech, ciężar jak najbliżej ciała i proste plecy.
- Unikaj noszenia ciężkich przedmiotów, w tym celu lepiej użyj np. torby na kółkach. Jeśli jednak jest to konieczne, postaraj się rozłożyć ciężar na obie ręce.
- Unikaj prania i mycia głowy nad wanną, czy miską stojąc na prostych nogach. Zdrowiej będzie umyć głowę stojąc pod prysznicem. Jeśli w jakimś celu używasz miski postaw ją wyżej.
- Pracując w ogródku, pieląc lub zbierając plony nie wykonuj prac pochylając się. Rób to tylko na klęczkach. Podłóż coś pod kolana i podeprzyj się jedna ręką o ziemię.
- Każdy sport można uprawiać, ale we wszystkim konieczny jest umiar! Sport wyczynowy nie ma nic wspólnego ze zdrowiem. Najzdrowsze dla kręgosłupa jest pływanie, jazda na rowerze, a także pilates.

Ruch to zdrowie!
Dbaj o kręgosłup ćwicząc każdego dnia. W ten sposób poprawisz kondycję kręgosłupa. Ćwicz zawsze w przewietrzonym pokoju, przy dobrze dobranej muzyce najlepiej relaksacyjnej, leżąc na podłodze, bez obuwia. Każde ćwiczenie powtarzaj 20-30 razy. Pamiętaj, że nawet będąc w pracy możemy odejść na chwilę od swojego stanowiska, przespacerować się i porozciągać. Siedząc, także można ćwiczyć – po prostu ruszając miednicą. To są proste czynności, które pomogą utrzymać kręgosłup w dobrej formie.
Oto parę przykładów ćwiczeń:
- Leżymy na plecach, nogi ugięte w kolanach, stopy rozsunięte. Wyprostowane ręce przenosimy w górę i za głowę. Wdech. Powrót i wydech.
- W tej samej pozycji, ręce wzdłuż tułowia. Podnosimy głowę, jakbyśmy chcieli obejrzeć nogi i dotykamy brodą klatki piersiowej.
- Następne w tej samej pozycji. Jednocześnie podnosimy obie nogi zgięte w kolanach i przyciągamy je do klatki piersiowej. Ręce podczas tego ćwiczenia trzymamy wyprostowane za głową.
- Leżymy na plecach, ręce splecione za głową. Ugięte nogi w kolanach przerzucamy raz na lewo, raz na prawo. Kolanem ugiętej lewej nogi dotykamy prawego łokcia i odwrotnie.
- Robimy kołyskę: oba kolana przyciągamy do łokci i jeśli możemy głowa dotykamy kolan.
- Kładziemy się na brzuchu. Głowa na splecionych rękach. Nogi wyprostowane, głowę odchylamy do tyłu. Odpoczywamy i znów podnosimy i skręcamy w prawo i w lewo.
- Koci grzbiet; uklęknij, oprzyj się rękami o podłogę, palce dłoni kierując do siebie. Unoś plecy do góry wyginając jak kocur i na dół.
Jeśli podoba Ci się co robię to:
- subskrybuj
- daj łapkę w górę
- udostępnij
Po prostu wciśnij coś, żebym wiedziała, że naprawdę Wam się podoba. Dzięki wielkie 🙂
Komentarze