Domowe sposoby na ból stóp
Ciężko cieszyć się życiem i planować przyszłość, jeśli wciąż odczuwamy dyskomfort powodowany bólem stóp. Bez względu na to gdzie jesteśmy i co robimy nasze stopy muszą być w dobrej formie. Przez całe życie dźwigają nasz ciężar, to chyba wystarczający powód by o nie dbać. W przeciwnym razie możemy zmagać się wyjątkowo nieprzyjemnymi dolegliwościami, które najczęściej są wynikiem nieodpowiedniej higieny i noszeniu niewłaściwego obuwia.

Jak złagodzić ból stóp?
Niestety większość przykrych przypadłości stóp spotyka głównie kobiety. To właśnie my przechodzimy katusze chcąc się pięknie prezentować w szpilkach. Płacimy ogromną cenę za smukłe łydki. Stopy się deformują, a z upływem lat odczuwamy narastający ból. Podobne katusze odczuwają palce, nadmiernie ściśnięte w wąskich czubkach butów.
By temu zapobiec trzeba pamiętać by zmieniać obuwie w ciągu dnia. Dzięki zmianom położenia stóp zarówno kości jak i ścięgna zaznają odrobiny relaksu, ale także będą miały gimnastykę. Kojące będzie również zdjęcie obuwia, choćby na kilka chwil w miarę możliwości i poruszanie stopami zataczając kręgi, zadzierając palce stóp mocno w górę, a potem z całej siły w dół i tak na zmianę. To proste ćwiczenie poprawi ukrwienie i pozwoli odpocząć stopom. Należy je wykonywać tak często jak tylko jest to możliwe.
Kolejna zmora, która dotyczy głównie kobiet to bóle śródstopia i podobnie jak wyżej odpowiedzialne za nie są szpilki. Wysokie i cienkie obcasy, powodują że stopy ześlizgują się do przodu, automatycznie cały ciężar ciała przenosi się na kość śródstopia. W konsekwencji dochodzi do zapadnięcia w całości przedniego łuku stopy lub nieco rzadziej, przemieszczenia jednej z kości wchodzącej w skład łuku. Mimo, iż bóle śródstopia występują najczęściej w średnim wieku stosować profilaktykę należy jak najwcześniej by nie dopuścić do zmian.
Pomocne jest szerokie obuwie na płaskiej podeszwie, ewentualnie niski obcas. W poprzek podeszwy buta podkłada się podpórkę, tzw. pelotkę, która ma za zadanie zmniejszenie ucisku kości śródstopia na tkanki miękkie. Z ćwiczeń najważniejsze jest zginanie palców, ponieważ pobudza mięśnie międzykostne i inne drobne mięśnie podeszwy. Nie wolno stosować żadnych ćwiczeń na koniuszkach palców!
Kolejny ważny problem powodujący ból stóp, stanowią ostrogi piętowe, ale z uwagi na powagę tej przypadłości poświęciłam im osobny wpis. Znajdziecie go tutaj – ostrogi piętowe.
Haluksy
Inaczej zwane koślawymi paluchami, często pojawiają się już w młodym wieku, jednakże dolegliwości dają znać o sobie nieco później. Duży paluch wyraźnie skręca się w stronę pozostałych, a u jego podstawy tworzy się narośl kostna. Najważniejsze to wygodne buty, które nie będą ściskały palców. Gdy paluch jest bardzo zniekształcony, należy oddzielić go klinem od kolejnego palca. Duże haluksy można zoperować.
Płaskostopie
Charakteryzuje się niskimi lub obniżającymi się łukami stopy. Przyczyn powstawania jest bardzo wiele. U dzieci i młodzieży zwykle odpowiedzialna za nie jest nieprawidłowa postawa. Zaś u dorosłych przyczyny nie są jednoznaczne. Wynikiem płaskostopia może być siedzący tryb życia, noszenie nieodpowiedniego obuwia, złe ustawianie stóp podczas chodu i stania, a nawet zwiększenie masy ciała. Coraz częściej problem ten dotyka kobiet w ciąży lub ludzi otyłych.
W przypadku płaskostopia zaleca się by jak najczęściej chodzić boso po naturalnym podłożu: na plaży, piasku, w domu, łące itp. Ważne by odczuwać wszystkie nierówności, ale również wykonywać odpowiednie ćwiczenia. Pomocne jest chwytanie placami stóp różnych przedmiotów i noszenie właściwego obuwia, a także zmniejszenie wagi u osób otyłych. W tym przypadku bardzo istotna jest profilaktyka.
Kojąca kąpiel do stóp
Kąpiel stóp przyniesie ulgę zmęczonym obolałym i spuchniętym stopom, to również świetny pomysł na zmiękczenie naskórka i zwalczenie bakterii. Do przygotowania relaksującej kąpieli potrzeba kilka litrów gorącej wody i około pół szklanki soli morskiej, można również dodać kilka kropel olejków eterycznych np. lawendowego by poczuć błogie odprężenie. Gdy woda ostygnie na tyle by można było zanurzyć stopy, mocz je około 15 minut, pocierając jedną o drugą, masując palcami.
Sami widzicie, że o stopy trzeba dbać i to już od małego. Wszystkie błędy młodości odbiją się echem w postaci dolegliwości w późniejszych latach. Ważna jest profilaktyka i odpowiednia higiena. Dokładne mycie stóp, miejsc pomiędzy palcami, to właśnie tam lubią gromadzić się wszelakie grzyby i bakterie. Systematycznie ścierać obumarły naskórek. Należy pamiętać by skórę dokładnie wytrzeć do sucha i nawilżyć odpowiednim kosmetykiem albo posypać talkiem. Bezwzględnie każdego dnia zmieniać bieliznę, zakładając czyste rajstopy, pończochy czy skarpetki.
Zobacz także: Zdrowe nogi – lepiej zapobiegać niż leczyć.
Komentarze