Zdrowie i Uroda

Osteoporoza problemem dojrzałych kobiet

 

Osteoporoza problemem dojrzałych kobiet

Statystycznie co piąta dojrzała kobieta po 40 zagrożona jest osteoporozą. Na szczęście w porę rozpoczęte leczenie zapobiega złamaniom, również tym najbardziej niebezpiecznym, czyli szyjki kości udowej.

 

osteoporoza
źródło zdjęcia Fundacja „Idziemy razem”

 

Osteoporoza

Mimo, iż osteoporoza dotyczy również mężczyzn tj. przede wszystkim chorobą kobiet, zwaną inaczej zrzeszotnieniem kości. Nazwa ta bardzo dobrze oddaje jej charakter ponieważ u osób dotkniętych chorobą kości stają się dziurawe niczym rzeszoto. Jest w nich mniej kolagenu i wapnia, przez co stają się mniej wytrzymałe. Czasem nie wytrzymują nawet obciążenia ciężaru własnego ciała. Jednakże zanim to nastąpi choroba rozwija się przez wiele lat nie dając o sobie znać, przez co nic nie podejrzewamy. Początkowe sygnały osteoporozy są całkiem niewinne. Pojawiają się bóle kości i pleców, ale zwykle są na tyle słabe, że je lekceważymy. I to błąd! Nie leczona osteoporoza prowadzi do poważnych złamań. Wiele osób zostaje kalekami z powodów powikłań, odczuwa ogromny ból, jak również dochodzi do poważnych zniekształceń sylwetki.

O kości musimy dbać już od wczesnego dzieciństwa. Kości rosną, rozwijają się wraz z nami mniej więcej do 20 roku życia. Ale najmocniejsze są dopiero u człowieka 35 -40 letniego. Potem rozpoczyna się naturalny proces zaniku tkanki kostnej. Im cięższe, bardziej masywne kości  w szczytowym momencie, tym dłużej zachowują dobrą wytrzymałość.

Główne czynniki ryzyka:

  1. Choroby i zaburzenia metaboliczne, takie jak: cukrzyca, nadczynność tarczycy, choroby wątroby, wrodzona łamliwość kości, reumatoidalne zapalenie stawów.
  2. Przyjmowanie leków np. przeciwzakrzepowych, przeciwpadaczkowych, przeciw wrzodowych, hormonów tarczycy stosowanych w chemioterapii.
  3. Uwarunkowania genetyczne, mała masa szkieletu, osteoporoza u innych członków rodziny.
  4. Złe nawyki żywieniowe np. spożywanie produktów ubogich w wapń.
  5. Nałogi i przyjmowanie używek np. alkoholizm, nikotynizm, nadmierne spożywanie kawy.

 

Co pomaga, a co szkodzi?

  • Ruch i jeszcze raz ruch, od dzieciństwa i to do późnej starości, to najlepsza naturalna ochrona dla kości.
  • Nie unikaj słońca, pamiętając oczywiście o ochronie skóry przed nadmiernym promieniowaniem. Pod wpływem światła słonecznego powstaje witamina D3, która pomaga utrzymać kości w dobrym stanie.
  • Ogromnie ważna jest odpowiednia dieta, zbyt mała ilość wapnia to pierwszy krok w kierunku powstania osteoporozy. Najwięcej wapnia jest w nabiale serach, mleku, jajkach, ale również w fasoli, grochu, orzechach laskowych.
  • Papierosy, kawa i alkohol generalnie używki hamują powstawanie tkanki kostnej.
  • Zalecana jest kuracja hormonalna w okresie klimakterium . Bowiem poprawia ona nie tylko stan kości ale również układ krążenia i skóry.

 

Dobre rada:

Ogromne ryzyko upadku, a więc również złamania kości występuje podczas wstawania od stołu. Podobne sytuacje zdarzają się nocą gdy wstajemy z łóżka np. by skorzystać z toalety. Wystarczy chwilę dłużej zostać przy stole i nie wykonywać gwałtownych ruchów. A po obudzeniu posiedzieć na łóżku by nie być aż tak zaspanym, a na pewno upadków będzie znacznie mniej.

Share Button
loading...

Betty

Betty - miłośniczka kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Komentarze

tu wpisz komentarz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Boże Narodzenie

O mnie

align="left" Betty - miłośniczka kultury, kuchni i pasjonatka życia. Gotowanie mnie odpręża i satysfakcjonuje, jest dla mnie sztuką, a nie tylko paliwem. Wierzę w ludzi i we wzajemną pomoc. Z tych również powodów cenię sobie szczerość i wolność słowa. Rozmowę, miłość i namiętność mam za dobrą monetę w każdym wieku.

Zobacz także:

loading...

Reklama

Współpracuje

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl